RPM.fm

News

Native American Music Awards Announce 2016 Nominees

The nominees have been announced for the 16th annual Native American Music Awards that will be held Saturday, September 17, at the Seneca Allegany Events Centre. General public voting is now open, so check out the full list of nominees below show your favourite Indigenous artists some love!

Once again, the Native American Music Awards are celebrating the evolution of Indigenous music today, as they continue to promote cultural awareness and appreciation among the many diverse nations and musical genres represented amongst this year’s nominees. Check out the full-list below to see what outstanding musical achievements are coming from all across Turtle Island:

NATIVE AMERICAN MUSIC AWARDS 2016 NOMINEES:

ARTIST OF THE YEAR
Annie Humphrey (Ojibwe) – Uncombed Hair
Joe Tohonnie Jr (Apache/Navajo) – Family Keeping Our Traditions Alive
Shelley Morningsong (Northern Cheyenne) – Love Medicine
Steven Rushingwind (Cahuilla) – Red Beaten Path
Tabitha Fair (Chickasaw) – Toward The Rising Sun
Vince Redhouse (Navajo) – Appear To Be

BEST BLUES RECORDING
Blue Mountain Tribe (Chiricahua Apache)  – All Our Relations
BNT  Big N Tasty Blues Band (Oneida of Wisconsin) – Big N’ Tasty
Tony Eagleheart Garcia (Tarasco/Purepecna of Michoacan/Huichol/Sierra Madra) – Native American Gratitude
Graywolf Blues Band (Yaqui) – Song of the Wolf
Billy Joe Green (Anishinaabe Ojibway) – Swingin’ Tomahawk
Twice As Good (Pomo) – That’s All I Need

BEST COUNTRY RECORDING
Tyra Preston (Navajo) – Acoustic Sessions
C-WEED (Anishinaabe aka Ojibway) – Last Ride
Wayne Garner (Cherokee) – Love Drunk Fool 
Desert West (Navajo) – Reservation Girl
Kimberley Dawn (Metis) – Til The Cowboys Come Home
Kelly Derrickson (West Bank First Nation Okanagan) – Warriors of Love

DEBUT ARTIST 
Blackkiss (Navajo) – Dirt Dance Floor
Carmen Jones (Ojibway) – Can You See It
Connor Chee (Navajo) – The Navajo Piano
Logan Staats (Mohawk) – Goodbye Goldia
Niizhoo Sullivan (LCO Ojibway) – Rez Kid Rhythmn
Thana Redhawk (Apache/Cherokee/Aztec/Sioux/Mexica) – Medicine Frequencies

DEBUT GROUP OR DUO OF THE YEAR
7th Generation Rise (Oglala/Yaqui) – The Fifth World
Company 2015 (Navajo) – Company 2015
David Rose & Pete Barnhart (Choctaw/Cherokee) – Falling To Grace
Jaaji & Chelsey June (Mohawk/Inuk) – Twin Flames
Scatter Their Own (Oglala Lakota) – Taste The Time
Jay – Wellz Music (Rosebud Sioux/Sicangu Oyate) – Every Minute of it or EMOI

BEST FEMALE VOCALIST
Bear Fox (Mohawk) – Daybreak
Fawn Wood (Cree) – Kikawiynaw
Kelly Derrickson (West Bank First Nation Okanagan) – Warriors of Love
Kimberley Dawn (Metis) – Til The Cowboys Come Home
Rona Yellow Robe (Chippewa Cree) – Lighting Our Way
Sage Bond (Navajo/Apache) – Sage Bond

BEST FOLK SPOKEN WORD RECORDING
Jonathan Maracle (Mohawk) – Another Man’s Son 
Bobby Bullet (Lac Du Flambeau/Lake Superior Chippewa) – Justice In Time
Thana Redhawk (Apache/Cherokee/Aztec/Sioux/Mexica) – Medicine Frequencies
Sue Straw (Cherokee Nation West) – Native American Songs & Stories For Children Vol 1
Cindy Paul (Metis Cree) – This Northern Girl
Jaaji & Chelsey June (Mohawk/Inuk) – Twin Flames 

FLUTIST OF THE YEAR
Cody Blackbird Band (Eastern Band of Cherokee/Dakota) – Euphoria
Darren Thompson (Lac Du Flambeau Band of Lake Superior/Chippewa) – Between Earth and Sky: Native American Flute Music Recorded in the Black Hills
Ed Koban (Mohawk) – How To Fly
Randy Granger (Mayan/Apache) – Ancient Grace
Rona Yellow Robe (Chippewa Cree) – Shoot For The Moon
Ryan Little Eagle (Taino/Lakota) – My Song, My Stories

DUO OR GROUP OF THE YEAR
Cree Confederation (Cree) – Piciciwin – Cree Round Dance Songs
Lil Mike & FunnyBone (Pawnee, Choctaw) – Rain Dance The Album
Primeaux & Mike (Sioux/Navajo) – Road To Peace
Spirit of Thunderheart (Schaghticoke & Metis) – Unity
Tony Duncan & Darrin Yazzie (Apache/Mandan/Arikara/Hidatsa/Dine’) – Singing Lights
Young Spirit (Plains Cree) – Nitehe Ohchi-“From The Heart”

BEST GOSPEL/ INSPIRATIONAL /NATIVE AMERICAN CHURCH RECORDING
Melissa Pettignano (Apache) – Dear Lord Jesus
Conrad Benally (Shoshone Bannock) – Heart and Soul
Primeaux & Skyhorse (Lakota/Ponca/Navajo Dine) – Into The Storm
Devin Whirlwind Soldier (Rosebud Sioux) – Northern Lights 3
Louie Gonnie (Dine’) – Spirit of the Swirling One: Songs of the Native American Church
Golana (Echota Cherokee of Alabama) – Meditations For Two

BEST HISTORICAL/LINGUISTIC RECORDING
7 Trees (Lipan Apache) – Mackenzie’s Raid
Bobby Bullet (Lac Du Flambeau/Lake Superior Chippewa) – Justice In Time
Joseph Flying Bye (Lakota) – Putting The Moccasins Back On
Kenneth Cozad & Friends (Kiowa & Comanche) – Songs of Our Old People 
Rhonda Head (Cree)  – 500 Years 
Jim Boyd (Confederated tribes of Colville Reservation) – Unity

BEST INSTRUMENTAL/NEW AGE RECORDING
Vince Redhouse (Navajo) – Appear To Be 
Steven Rushingwind (Cahuilla) – Red Beaten Path 
Gareth (Mi’kmaq/Cree) – Sky Before A Storm 
Connor Chee (Navajo) – The Navajo Piano 
ETHEL & Robert Mirabal  (Taos Pueblo) – The River
Painted Raven (Cherokee/Sioux) – Wildflowers 

BEST MALE VOCALIST
CC Murdock (Timpanogos/Shashone Piaute) – Resistance
Fabian Fontenelle (Zuni/Omaha) – Songs of Our Ancestors/Songs of Zuni
O. Jay Moz (Navajo) – Affectional Moment
Randy Granger (Mayan/Apache) – Desert Dreaming
Roman Orona (Apache) – Circling Spirits Contemporary Apache Songs
Spencer Battiest (Seminole) – Stupid In Love

BEST POP RECORDING
Gareth (Mi’kmaq/Cree) – Dare To Dream 
The GroovaLottos (Cherokee, Choctaw and Wampanoag) – Do You Mind
Rockapelli (Chumash/Huichol) – Freedom
Nikkole (Meherrin Nation) – Hallucinations
Jace Martin (Mohawk) – MIGHTY
Spencer Battiest (Seminole) – Stupid In Love

BEST POW WOW RECORDING
Young Bear (Various) – Born To Sing: Pow Wow Songs Recorded live at ASU 
Cree Confederation (Cree) – Kihtawasoh Wapakwani/Beautiful Flower
Yellow Spotted Horse (Ponca) – Live @ Apache Gold
Show Time (Various /Three Affiliated Tribes) – Live From The Big Sky 
Big River Cree (Cree) – Now and Forever Love Songs – 
Northern Cree (Cree) – True North Strong & Cree Pow Wow Songs Recorded Live at Enoch 

BEST RAP/HIP HOP/R&B  RECORDING
Blue Flamez (Confederated Tribes of Warm Springs Oregon) – Beam Me Up
Red Haze (Jicarilla Apache) – Broken Bridges
Quese Imc (Pawnee/Seminole) – Defover 30 
Chase Manhattan (Mvskoke, Anishnabe, Lakota) – NDN (Warrior DNA Album)
Lil Mike & FunnyBone (Pawnee, Choctaw) – Rain Dance The Album 
Night Shield (Rosebud Sioux) – The Addiction

RECORD OF THE YEAR
Jim Boyd (Confederated tribes of Colville Reservation) – Bridge Creek Road 
Fawn Wood (Cree) – Kikawiynaw
Shelley Morningsong (Northern Cheyenne) – Love Medicine
Injunuity (Choctaw/Chickasaw) – Mahli
Kenneth Cozad & Friends (Kiowa & Comanche) – Songs of Our Old People
Connor Chee (Navajo) – The Navajo Piano 

BEST ROCK RECORDING
Hour Eleven (Choctaw/Cherokee/Taino/Zacateco) – Elevolution 
Phoenix Rises (Leech Lake Band of Ojibwa) – Evolution 
Corey Medina (Navajo Dine’) – Old Dog Cryin
Scatter Their Own (Oglala Lakota) – Taste The Time
Geronimo Paulette (Chipewyan) – Hard Road Out of Hell
Spirit Cry (Choctaw/Wyandotte of Oklahoma) – Spirit Cry

SINGLE OF THE YEAR 
Dylan Jenet (Montaukette) – “Bad One”
B. of Dakota South Records (Yankton Sioux) – “Come And Get Your Love”
Sten Joddi (Muskoke Creek Nation of OK) –”Fire Inside”
Clan-Destine (Lakota/Dine) – “Goodnight Moon”
Howard Lyons (Mohawk) – “In Your Eyes”
Tabitha Fair (Chickasaw) – “Toward The Rising Sun”

BEST TRADITIONAL RECORDING
Family Keeping Our Traditions Alive – Joe Tohonnie Jr (Apache/Navajo) –
Generations – Windwalker and the MCW (Linape/Mik Maq/Cherokee) –
Our Dance – Alaska Native Heritage Center Dancers (Various) –
Putting The Moccasins Back On – Joseph Flying Bye (Lakota) –
Sisters In Spirit – Women of Heart (Passamaquoddy/Cherokee) –
Songs of Our Ancestors/Songs of Zuni – Fabian Fontenelle (Zuni/Omaha) –

BEST MUSIC VIDEO 
Mic Jordan (Turtle Mountain Band of Chippewas) – “#DearNativeYouth”
Jim Boyd (Confederated tribes of Colville Reservation) – “Hellraisers On Harleys”
Indian City (Ojibway) – “One Day”
Blue Flamez featuring BLL (Warm Springs/Klamath/Crow/Cow Creek Band of Umpqua Indians) – “Rez Life”
Shelly Morning Song – “One By One”
Supaman and Acosia Red Elk – “Why?”

BEST WAILA RECORDING
Family Pride (Tohono O’odham Nation) – In Loving Memory of Our Beloved Father & Uncle 
Mumsigo Himdag (Tohono O’odham Nation) – O’odham Tradition Waila Band  
Nativille (Tohono O’odham Nation) – Steel Rollin 
Mumsigo Tribe (Tohono O’odham Nation) – Waila In Our Eyes

NATIVE HEART 
Charles Button – White Buffalo
John OglesbySpirit Path
Lex NicholsInto The Canyon
Michael Longrider  – In Through The Mist
Terry FrazierAbove The Mist

LIFETIME ACHIEVEMENT
Joseph FireCrow

VOTE HERE FOR YOUR FAVOURITE ARTISTS

Tickets for the Native American Music Awards are available via Ticketmaster.
Visit www.nativeamericanmusicawards.com for more information.